Wyrok NSA z dnia 3 października 2023 r., sygn. II GSK 884/20
Uprawnienia do wykonywania zawodu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Marcin Kamiński ( spr.) Protokolant Agata Skorupska po rozpoznaniu w dniu 3 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 lutego 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 1152/19 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 lutego 2020 r., sygn. akt III SA/Kr 1152/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. K. (strona, skarżący, strona skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia [...] września 2019 r. w przedmiocie cofnięcia uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów.
Sąd Wojewódzki orzekał w następującym stanie sprawy.
Starosty Gorlicki, po przeprowadzeniu postępowania, decyzją z 3 lipca 2019 r., na podstawie art. 84 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (u.p.r.d.), orzekł o cofnięciu skarżącemu uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów. W jej uzasadnieniu organ stwierdził, że w sprawie doszło do naruszenia ww. przepisu u.p.r.d. poprzez wydanie przez skarżącego zaświadczenia niegodnie ze stanem faktycznym i przepisami. Zdaniem organu I instancji, skarżący po przeprowadzaniu okresowego badania technicznego pojazdu zakwalifikowanego do kategorii N1, w którym kierownica jest umieszczona po prawej stronie, wydał zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z wynikiem pozytywnym, podczas gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wynik badania technicznego ww. pojazdu powinien być negatywny.
Po rozpatrzeniu odwołania skarżącego Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu zaskarżoną decyzją z [...] września 2019 r. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Kolegium uznało za bezsporne popełnienie przez stronę uchybienia polegającego na wydaniu zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z wynikiem pozytywnym, podczas gdy badany przez niego pojazd był zakwalifikowany do kategorii N1 i posiadał fabryczną kierownicę po prawej stronie, a zatem nie mógł być dopuszczony do ruchu. W tej sytuacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wynik badania technicznego pojazdu powinien być negatywny. Organ odwoławczy wskazał też na istotny w sprawie fakt, że Sąd Rejonowy w Gorlicach II Wydział Karny rozpoznawał sprawę, w której strona została oskarżony o popełnienie przestępstwa poświadczenia nieprawdy tj. o czyn z art. 271 § 1 k.k., a postępowanie zostało warunkowo umorzone na okres próby 1 roku. Zgodnie zaś z art. 84 ust. 3 u.p.r.d. organ prowadzący postępowanie jest zobowiązany do wydania decyzji orzekającej o cofnięciu uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów, a na odpowiedzialność skarżącego wynikającą z przepisu art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 u.p.r.d. nie mogą mieć wpływu okoliczności wystąpienia stwierdzonych uchybień, ich ilościowego stosunku do badań prawidłowo przeprowadzonych, a także tego, czy popełnione uchybienia miały charakter rażący w tym sensie, że wpływały bezpośrednio na wystąpienie realnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia na drodze.