Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 września 2023 r., sygn. II GSK 1713/22

Z art. 58 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że to na zainteresowanym spoczywa obowiązek uprawdopodobnienia istnienia okoliczności, które spowodowały niemożność dokonania czynności w przewidzianym terminie. Warunkiem przywrócenia terminu jest wykazanie przez stronę, że mimo całej swej staranności nie mogła czynności dokonać w terminie, a więc że zachodziła obiektywna, niezależna od niej przeszkoda. Przeszkoda taka zachodzi, gdy dopełnieniu przez stronę obowiązku stanęła na przeszkodzie okoliczność nie do przezwyciężenia, mimo dołożenia największego choćby wysiłku.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia NSA Marcin Kamiński po rozpoznaniu w dniu 26 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O.I.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 4620/21 w sprawie ze skargi O.I.A. w W. na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 27 sierpnia 2021 r. nr POD.503.133.2021.MSA.1 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od O.I.A. w W. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 4620/21, oddalił skargę O.I.A. w W. na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 27 sierpnia 2021 r. nr POD.503.133.2021.MSA.1 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

I

Wnioskiem z dnia 8 maja 2017 r. A. Sp. z .o.o. z siedzibą w K. wystąpiła do M. Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: WIF) o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00