Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 września 2023 r., sygn. II GSK 632/20

Ochrona zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Marek Leszczyński Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 19 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1782/19 w sprawie ze skargi C. Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 19 czerwca 2019 r. nr PORZ.503.61.2017.KS.6 w przedmiocie nakazu usunięcia uchybień 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od C. Sp. z o.o. w W. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 listopada 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1782/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 19 czerwca 2019 r. w przedmiocie nakazu usunięcia uchybień polegających na braku wydzielenia działalności apteki ogólnodostępnej od działalności drogerii.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniach 28-29 grudnia 2016 r. Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach (dalej "WIF") przeprowadził kontrolę doraźną apteki ogólnodostępnej o nazwie C. położonej w M. przy [...] (dalej "apteka"), w trakcie której stwierdzono niezgodności związane m.in. z: niewydzieleniem działalności apteki ogólnodostępnej od działalności drogerii. Ustalono, że asortyment stanowiący zaopatrzenie drogerii przechowywano w izbie ekspedycyjnej apteki oraz w magazynie apteki, a ewidencja komputerowa przychodu i rozchodu asortymentu będącego przedmiotem obrotu w aptece nie była wydzielona od ewidencji komputerowej obrotu drogerii, co doprowadziło do sytuacji, w której farmaceuta miał w drogerii możliwość elektronicznego ewidencjonowania wydania dowolnego produktu leczniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00