Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 marca 2023 r., sygn. II GSK 47/20

Grunty warszawskie; Gry losowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Wojciech Kręcisz po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 października 2019 r. sygn. akt III SA/Po 536/19 w sprawie ze skargi P. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 maja 2019 r. nr 3001-IOA.4246.74.2019 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 15 października 2019 r., sygn. akt III SA/Po 536/19, oddalił skargę Pi. De. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 maja 2019 r. nr 3001-IOA.4246.74.2019 w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy: 14 września 2016 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w Kaliszu ustalili, że w lokalu znajdującym się przy ul. (...), w którym działalność gospodarczą prowadzi skarżący, znajdują się urządzenia o nazwa Black Horse (bez numeru) oraz Hot Spot Platinum (bez numeru), przypominające swoim wyglądem automaty, na których urządza się gry na automatach w rozumieniu ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 471, dalej: u.g.h.). Znajdujące się w lokalu urządzenia były podłączone do sieci energetycznej, włączone i gotowe do gry. W trakcje przeprowadzania przez funkcjonariuszy wstępnych czynności kontrolnych urządzenie Black Horse (bez numeru) zostało prawdopodobnie zdalnie wyłączone i zablokowane, w związku z czym nie można było na nim przeprowadzić eksperymentu. Przeprowadzono eksperyment na urządzeniu Hot Spot Platinum (bez numeru), w wyniku którego stwierdzono, że gry na nim są grami w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, urządzanymi w sposób niezgodny przepisami. Oba automaty zostały zabezpieczone w celu poddania ich oględzinom biegłego sądowego. Automaty przebadano przez biegłego sądowego w zakresie badania automatów i urządzeń do gier W. K., który potwierdził hazardowe zastosowanie gier na urządzeniach Hot Spot Platinum (bez numeru) oraz Black Horse (bez numeru).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00