Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. II GSK 1102/19
Drogi publiczne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar Protokolant Agata Skorupska po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. G. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 166/19 w sprawie ze skargi N. G. Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 29 marca 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 166/19 oddalił skargę N. G. Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z [...] października 2018 r. nr [...]w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Pracownicy Wydziału Kontroli Pasa Drogowego Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie przeprowadzili [...] marca 2018 r. kontrolę pasa drogowego ul. B. w rej. ul. W. w W.. Kontrola wykazała, że w pasie drogowym została umieszczona reklama o treści "Do sprzedaży..." bez wymaganego zezwolenia zarządcy drogi.
Prezydent m. st. Warszawy decyzją z 30 kwietnia 2018 r. decyzję, nałożył na N. G. Sp. z o.o. w Warszawie karę pieniężną w wysokości 3518,70 zł, za zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej ul. B. w rej. ul. W. w W. poprzez umieszczenie w nim reklamy o treści "Do sprzedaży" w dniach od 28 lutego do 29 marca 2018 r. - bez zezwolenia w zarządcy drogi.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie (SKO), po rozpatrzeniu sprawy na skutek odwołania wniesionego przez Spółkę odwołanie, decyzją z [...] października 2018 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę Spółki na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. W ocenie Sądu pierwszej instancji bezzasadne są zarzuty skarżącej odnośnie do błędów w ustaleniu stanu faktycznego i wadliwego ustalenia, że to N. G. sp. z o.o. dokonała nielegalnego zajęcia pasa drogowego. Zdaniem Sądu organy prawidłowo prowadziły postępowanie administracyjne, a zebrane w jego trakcie materiały w sposób szczegółowy i pełny wyjaśniają powody, jakie legły u podstaw uznania, że skarżącą ponosi odpowiedzialność za zajęcie pasa drogowego bez zgody zarządcy drogi i organy prawidłowo uznały ją za stronę. Sąd stwierdził, że stroną postępowania w przedmiocie umieszczenia danego obiektu (np. reklamy) w pasie drogowym, a zatem zobowiązanym do uzyskania stosownego zezwolenia zarządcy drogi, jest podmiot zajmujący pas drogowy, przy czym co do zasady jest to podmiot na którego rzecz reklama została posadowiona. Wobec tego, w ocenie WSA nie ulega wątpliwości, że reklama o treści "Do sprzedaży" dotyczy właśnie skarżącej Spółki. Sąd podkreślił, że co prawda na organie administracji spoczywa ciężar zebrania i rozpatrzenia dowodów, jednak nie oznacza to, że strona postępowania nie powinna współdziałać z organem w wyjaśnieniu zwłaszcza korzystnych dla niej okoliczności faktycznych. W ocenie WSA, zarzuty sprowadzające się do tezy o braku posiadania przez skarżącą przymiotu strony nie zostały w jakikolwiek sposób wykazane, zaś prawidłowo zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje jednoznacznie na okoliczność zajęcia pasa drogowego we wskazanej lokalizacji przez skarżącą.