Wyrok NSA z dnia 16 marca 2023 r., sygn. I GSK 1573/19
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Fischer (spr.) Sędzia NSA Michał Kowalski Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Gd 352/19 w sprawie ze skargi F. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od F. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Gd 352/19 oddalił skargę F, Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia [...] listopada 2018 r., nr [...]w przedmiocie war tości celnej towaru.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Na podstawie zgłoszenia celnego [...] z dnia 23 marca 2017r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej (dalej: "EU") towar w postaci chust wielofunkcyjnych i biustonoszy sportowych marki H., sprowadzonych z C. przez "F, " Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B, (dalej: "Spółka", "skarżąca", "F, ").
W okresie od 10 maja do 23 sierpnia 2017 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę celno-skarbową w siedzibie skarżącej i w siedzibie "M, " Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B, (dalej: "M, "), która jako spółka nadrzędna jest właścicielem 100% udziałów w F, . Kontrolą objęto dokumentację księgową i finansową związaną z obrotem towarowym z zagranicą w okresie od 1 października 2016 r. do 31 marca 2017 r. pod kątem zgodności z przepisami prawa celnego dokonanej wymiany handlowej. W wyniku kontroli ustalono, że przedmiotem działalności F, , należącej do Grupy Kapitałowej M, , jest import i odsprzedaż hurtowa dla M, całości importowanej odzieży i obuwia sygnowanych znakiem towarowym H. oraz M, . Na podstawie zebranego materiału dowodowego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni (dalej: "Naczelnik", "organ pierwszej instancji") uznał, że skarżąca nieprawidłowo zadeklarowała wartość celną towarów objętych przedmiotowym zgłoszeniem celnym, albowiem nie uwzględniła w niej opłat licencyjnych uiszczonych na rzecz H, [...] BV przez M, . W związku z tym decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r. Naczelnik określił wartość celną towarów objętych ww. zgłoszeniem celnym z uwzględnieniem opłat licencyjnych oraz orzekł o zaksięgowaniu wymaganej kwoty należności celnych (A00) i o poborze odsetek wynikających z art. 114 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. U. UE. L 2013.269.1), dalej: "UKC".