Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2023 r., sygn. II GSK 906/22

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Bk 49/22 w sprawie ze skargi UAB R. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 22 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku na rzecz UAB R. z siedzibą w W. 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 15 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Bk 49/22, po rozpoznaniu skargi UAB R. w W. (dalej: spółka, strona, skarżąca), uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku (dalej: Dyrektor IAS) z 22 listopada 2021 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika P. Urzędu Celno-Skarbowego w B. (dalej: Naczelnik PUCS) z 26 sierpnia 2021 r. w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, umorzył postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kary pieniężnej oraz orzekł o kosztach postępowania.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 29 marca 2019 r. pracownica spółki, przesłała do rejestru monitorowania przewozów (dalej: rejestr SENT) zgłoszenie, któremu system nadał numer referencyjny SENT [...]. W zgłoszeniu jako przewoźnika wskazano UAB J. Po zakończeniu rejestracji zgłoszenia wraz z przekazaniem numeru referencyjnego ww. zgłoszenia system wygenerował wezwanie Naczelnika PUCS do przewoźnika UAB J. o przedstawienie środka transportu wraz z towarem w Oddziale Celnym w S. celem dokonania kontroli. Kontroli tej nie przeprowadzono, a stwierdzoną nieprawidłowość opisano w protokole nr [...] z 17 czerwca 2019 r. W wyniku analizy systemu SENT stwierdzono ponadto, że nie były przekazywane dane lokalizacyjne z lokalizatora [...] na całej trasie przejazdu przez terytorium Polski środka transportu o numerach [...]. Dane te bowiem były przekazywane jedynie na odcinku od wjazdu na terytorium Polski w miejscowości S. do okolic miejscowości N. W tym okresie odnotowano przerwę od godz. 12:11 do 14:04 trwającą 1 godz. 53 min.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00