Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II FSK 1382/23
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia WSA (del.) Renata Kantecka, Protokolant Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 maja 2023 r. sygn. akt I SA/Po 71/23 w sprawie ze skargi Z. S.A. - zarządcy w postępowaniu sanacyjnym K. S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w P. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sygnatura akt II FSK 1382/23
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę Z. S.A. – zarządcy w postępowaniu sanacyjnym K. S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w P. i uchylił postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku z dnia 13.06.2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej skarżąca podała, że jest podmiotem dominującym w grupie K. oraz prowadzi działalność na rynku IT. Na potrzeby zarówno własne, jak i komercyjne, prowadzi szereg projektów o charakterze innowacyjnym, dotyczących projektowania i tworzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań i technologii, które będą mogły zostać wykorzystane w jej działalności operacyjnej. Obszary technologiczne prowadzonych przez skarżącą prac badawczo-rozwojowych to: [...] (platforma E-commerce), [...] będący autorskim systemem do zarządzania ofertą produktową, [...] będący unikatowym systemem wspierającym sprzedaż, ułatwiającym pracę handlowcom i poprawiającym efektywność obsługi klienta oraz rozbudowa systemów [...] o funkcjonalności i możliwości, których nie posiada oryginalny system. Obecnie większość prac B+R realizowanych jest przez zewnętrznych kontraktorów na podstawie umów o świadczenie usług, jednak skarżąca zamierza zmienić proporcje personelu zaangażowanego w prace B+R z zewnętrznych wykonawców na model, w którym wszystkie prace w tym obszarze wykonywać będą osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę lub umów zlecenia. Skarżąca planuje wyodrębnić organizacyjnie zespół R., a więc pracowników mających zajmować się pracami B+R. Zaznaczyła, że w swojej ewidencji prowadzi szczegółowe zestawienie kosztów wynagrodzeń pracowników oraz kosztów poniesionych jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right