Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2023 r., sygn. I FSK 178/19

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Mariusz Golecki, Sędzia WSA (del.) Adam Nita (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 25 października 2018 r. sygn. akt I SA/Ke 301/18 w sprawie ze skargi D. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 5 czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2010 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 25 października 2018 r., sygn. akt I SA/Ke 301/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (zwany dalej Sądem I instancji) oddalił skargę D. M. (w dalszej części uzasadnienia określanego mianem Podatnika, Strony lub Skarżącego) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. (zwanego dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) z 5 czerwca 2018 r., nr [....] w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2010 r.

Kwestią sporną w relacjach pomiędzy stronami stosunku podatkowoprawnego było określenie Stronie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. (zwanego dalej Organem I instancji lub NUS), przy aprobacie Organu odwoławczego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za wskazany wcześniej okres rozliczeniowy. Stało się tak, ponieważ NUS zakwestionował dopuszczalność pomniejszenia przez Podatnika ciążącej na nim kwoty podatku należnego o naliczony podatek od towarów i usług, wykazany w trzech fakturach wystawionych mu przez Z. (podmiot ten w dalszej części uzasadnienia będzie określany mianem Kontrahenta lub Partnera handlowego podatnika). Wspomniane dokumenty stanowiły potwierdzenie wykonania robót budowlanych na rzecz Strony (jej kontrahent miał być podwykonawcą prac realizowanych przez Podatnika, działającego pod firmą Z.I.). Partner handlowy strony został zaś uznany za podmiot nieistniejący. Z tego też powodu, w ocenie Organu I instancji podzielonej przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, wystawione przez niego faktury nie mogły stanowić podstawy do pomniejszania podatku należnego o wykazany w nich naliczony podatek od towarów i usług. Uzasadniono to, powołując się na art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2004 r., nr 54, poz. 535 ze zm., dalej określanej jako u.p.t.u.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00