Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2023 r., sygn. III FSK 55/23

Gospodarka komunalna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk-Wiśniewska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 października 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 795/22 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 10 maja 2022 r., nr SKO Gd/578/22 w przedmiocie ulgi płatniczej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 4 października 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 795/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M.M. (dalej: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: organ odwoławczy) z 10 maja 2022 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Sąd zaakceptował ustalenia organów podatkowych, że w sprawie nie wystąpiły przesłanki ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Tym samym brak było podstaw do rozważenia przez organy podatkowe możliwości zastosowania ulgi podatkowej przy wykorzystaniu przyznanej tym organom swobody w wydaniu rozstrzygnięcia. Jak bowiem organy wykazały, wydatki miesięczne ponoszone przez stronę przekraczają osiągany przez nią dochód, niemniej jednak wnioskodawczyni regularnie uiszcza opłaty i zobowiązania związane z opłatami za dom i media, tj. gaz, woda, energia, abonament telefoniczny. Nie bez znaczenia jest fakt, iż w ww. opłatach, w tym tych związanych z remontem dachu, wnioskodawczyni może zapewne liczyć na wsparcie ze strony córki i zięcia, którzy mieszkają wspólnie ze stroną i oboje pracują zawodowo osiągając stałe dochody. Zasadnie organy uznały, że rodzina na czas złożenia przez stronę wniosku o zastosowanie przedmiotowej ulgi nie poniosła nadzwyczajnych wydatków wynikających ze zdarzeń nagłych i losowych, tj. pożar, powódź czy kradzież. Również jednorazowego kosztu związanego z zakupem materiału na dach w wysokości 2. 726,00 zł wraz z usługą majstra, czy też kosztów związanych z zakupem okularów dla wnuczek, nie można uznać jako sytuacji nadzwyczajnej, uzasadniającej zastosowanie wnioskowanej ulgi. Co istotne, umorzenie zobowiązań podatkowych prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania bez jego zapłaty, co dla organu podatkowego stanowi koszt, który poniósł bezzwrotnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00