Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. II FSK 41/21
Przepisy art. 57a i 134 § 1 ppsa należy interpretować w ten sposób, że w przypadku skarg na indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego rozpoznanie sprawy przez sąd administracyjny podlega ograniczeniu wyłącznie do kontroli zarzutów skargi sformułowanych w sposób określony w art. 57a.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Kolanowski Sędziowie Sędzia NSA Jan Grzęda Sędzia WSA (del.) Artur Kot (sprawozdawca) Protokolant Wojciech Zagórski po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24 września 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 234/20 w sprawie ze skargi T.M. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lutego 2020 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.674.2019.2.IR UNP: 923199 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od T.M. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 24 września 2020 r., sygn. akt I SA/Łd 234/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej także jako "WSA" lub "sąd pierwszej instancji") uwzględnił skargę T.M. (dalej jako "skarżący") i uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "Dyrektor KIS", "organ podatkowy" lub "DKIS") z 8 lipca 2019 r. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Tekst powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem (a także innych orzeczeń sądów administracyjnych przywołanych poniżej) dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, adres: http://orzeczenia.nsa.gov.pl. (zw. w skrócie "CBOSA").
2. Stan sprawy przedstawiony przez sąd pierwszej instancji.
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji skarżący przedstawiając stan faktyczny wskazał, że jest pracownikiem spółki z o.o. W. od 6 października 2014 r. (dalej "spółka"), która jest podmiotem polskim, a jej jedynym wspólnikiem jest angielska korporacja W. Spółka wykonuje swoją działalność tylko i wyłącznie na terenie Polski. Z tytułu zatrudnienia wnioskodawca osiąga dochód, który jest opodatkowany w Polsce, a płatnikiem podatku jest spółka. W 2017 r. nabył instrument finansowy emitowany przez korporację angielską W. Nabyte przez skarżącego opcje korporacji angielskiej są udziałami zwykłymi w kapitale spółki. Umowa nabycia opcji ma formę aktu notarialnego. Wnioskodawca dokona zrzeczenia się połowy posiadanych instrumentów finansowych na rzecz korporacji angielskiej. Z tytułu posiadanych przez wnioskodawcę udziałów osiągnął przychód,