Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 334/19
Sprzedaż gotowych posiłków i dań podlega obniżonej stawce VAT, niezależnie od środowiska sprzedaży, jeśli nie narusza to zasady konkurencyjności. Również zgodnie z zasadą neutralności VAT, nie powinno dochodzić do różnego traktowania towarów lub usług, które są konkurencyjne.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 października 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 805/18 w sprawie ze skargi M.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 18 czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do września 2011 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 października 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 805/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną przez M.K. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 18 czerwca 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do września 2011 r.
Sąd w powołanym wyroku wskazał, iż pismami z 15 grudnia 2016 r. M.K., prowadząca w 2011 r. działalność pod nazwą I. [...], złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT za styczeń oraz sierpień 2011 r. wraz z korektami deklaracji VAT-7 za ww. miesiące oraz korekty deklaracji VAT-7 za luty-wrzesień 2011 r., w których wykazała kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy i kwoty do zwrotu na rachunek bankowy. Wniosek złożono w związku ze zmianą zakwalifikowania dokonywanych czynności ze świadczenia usług (PKWiU 56.10 - usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych) na dostawę towarów.
Decyzją z 12 marca 2018 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w G. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za styczeń i sierpień 2011 r. oraz zwrotu podatku VAT, wynikającego ze złożonych korekt deklaracji VAT-7, za miesiące od lutego do lipca i za wrzesień 2011 r. W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy stwierdził, że w przypadku towarów i usług identyfikowanych według klasyfikacji statystycznych istotne jest czy oferowane produkty są w pełni przyrządzane i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż, dlatego też mając na uwadze, że skarżąca oferuje klientom gotowe do spożycia posiłki, w ocenie organu pierwszej instancji, nie wystąpiła nadpłata w podatku od towarów i usług za styczeń i sierpień 2011 r. i brak jest podstaw do dokonania zwrotu podatku wynikającego ze złożonych korekt deklaracji VAT.