Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. II FSK 1461/22
Dla skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego przy wypłacie dywidend nie jest konieczne posiadanie statusu rzeczywistego właściciela dywidendy. Istotna jest rzeczywista funkcja gospodarcza podmiotu zagranicznego, a nie jego forma prawna. Przepisy prawa nie zawierają warunku, aby odbiorca dywidendy był jej rzeczywistym właścicielem.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Jan Grzęda (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 2854/21 w sprawie ze skargi S. GmbH z siedzibą w Niemczech na rzecz S. z siedzibą w Niemczech na odmowę wydania opinii przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 1 października 2021 r. nr 1471-SPZ-3.4100.337.2020.BA.AM w przedmiocie odmowy wydania opinii o stosowaniu przez płatnika zwolnienia z poboru zaliczek zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 września 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez S. z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, Niemcy (na rzecz S. 2) odmowę wydania opinii przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w przedmiocie stosowania przez płatnika zwolnienia z poboru zaliczek zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego wynika, że 24 grudnia 2020 r. S. (podatnika dalej: spółka) działając na rzecz S. 2 (dalej: fundusz) wystąpiła o wydanie opinii o stosowaniu przez płatnika zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dywidend wypłacanych na rzecz podatników.