Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. III FSK 1265/22
1. Interpretacja przepisów dotyczących obliczania podatku od aktywów musi być ściśle związana z definicjami zawartymi w innych przepisach prawa, takich jak ustawa o rachunkowości. Wykluczenie niektórych podmiotów z definicji podatnik zależny lub podatnik współzależny na podstawie ich struktury własnościowej może prowadzić do błędnej interpretacji i niewłaściwego zastosowania prawa podatkowego.
2. Krajowe zakłady ubezpieczeń, których większościowym udziałowcem jest podmiot, mający siedzibę za granicą, nie są jednostkami zależnymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a ponadto nie są również jednostkami współzależnymi. Wobec tego nie mogą być uznane za podatników zależnych bądź współzależnych, pośrednio lub bezpośrednio od podmiotu lub grupy podmiotów powiązanych ze sobą.
3. W konfiguracji istnienia podmiotów: spółki dominującej i spółki zależnej nie ma podatników zależnych lub współzależnych pośrednio lub bezpośrednio od jednego podmiotu lub grupy podmiotów powiązanych ze sobą, zwłaszcza, gdy podatek od niektórych instytucji finansowych nie dotyczy spółek zagranicznych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący – Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk - Wiśniewska, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 czerwca 2022 r. sygn. akt I SA/Wr 1176/21 w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 października 2021 r. nr 0111-KDIB1-3.4016.5.2021.1.MBD w przedmiocie podatku od niektórych instytucji finansowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz T. S.A. z siedzibą we W. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.