Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2023 r., sygn. III FSK 1883/21
1. Wynikająca z art. 122 Ordynacji podatkowej zasada prawdy obiektywnej, nie może oznaczać obciążenia organów podatkowych nieograniczonym obowiązkiem poszukiwania faktów mających znaczenie dla sprawy. Z zasady tej wyprowadzić należy również obowiązek współdziałania podatnika z organami podatkowymi w ustalaniu faktów stanowiących podstawę ustaleń faktycznych.
2. Zobowiązanie podatkowe (w rozpatrywanej sprawie podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych) przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (nie zaś zaliczek na podatek).
3. Pełnienie funkcji członka zarządu wiąże się z ryzykiem i odpowiedzialnością za skutki działań osoby zarządzającej spółką, w tym za powstanie zaległości podatkowych. Nie ma normy prawnej wyłączającej odpowiedzialność członka zarządu w przypadku braku winy w powstaniu zaległości podatkowych. Członek zarządu powinien na bieżąco monitorować stan finansów spółki i podejmować odpowiednie kroki prawne w przypadku problemów z tym związanych. Członek zarządu spółki nie może powoływać się na nieznajomość stanu jej finansów, jako przyczynę niezgłoszenia wniosku o upadłość lub niewszczęcia postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości
Sentencja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 2 października 2019 r. sygn. akt I SA/Sz 284/19 w sprawie ze skargi M.M.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 22 stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od M.M.S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.