Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2023 r., sygn. I FSK 2002/18

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Sędzia NSA Mariusz Golecki, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 2128/17 w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia 24 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z 29 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2128/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej skarżąca spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z 24 marca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2014 r.

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

2.1. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku ustalił, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej organ II instancji) decyzją z 24 marca 2017 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej organ I instancji) z 4 października 2016 r. w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za III kwartał 2014 r.

2.2. W ocenie Sądu pierwszej instancji prawidłowe były będące podstawą wydania zaskarżonej decyzji ustalenia, z których wynikało, że skarżąca spółka zmniejszała podstawę opodatkowania sprzedaży artykułów chemii gospodarczej opodatkowanej 23% stawką podatku VAT i jednocześnie zwiększała podstawę opodatkowania stawkami obniżonymi, tj. 8% (poradniki i artykuły spożywcze) i 5% (artykuły spożywcze). Nie budziły także wątpliwości ustalenia, że towary handlowe opodatkowane stawką VAT 23% skarżąca spółka sprzedawała poniżej cen zakupu, natomiast przy sprzedaży towarów handlowych z obniżonymi stawkami stosowała wysoką (wskazaną w decyzjach organów podatkowych) marżę. Według Sądu pierwszej instancji zakwestionowane transakcje skutkowały uzyskaniem korzyści podatkowej sprzecznej z celem ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00