Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2023 r., sygn. I FSK 2141/18

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Adam Nita, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 3115/17 w sprawie ze skargi T. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 19 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz T. L. kwotę 2.466 zł (słownie: dwa tysiące czterysta sześćdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

UZASADANIENIE

1. Wyrokiem z 6 lipca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 3115/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę T. L. (dalej: Skarżący/Strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: Organ) z 19 lipca 2017 r. w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za styczeń, luty i marzec 2013 r. oraz określenie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w okresie od kwietnia do grudnia 2013 r.

2. Sąd pierwszej instancji podzielił ustalenia organów, które zakwestionowały Skarżącemu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu paliwa do samochodu marki Opel Astra oraz stwierdziły zaniżenie kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży samochodów używanych w związku z nieprawidłowym wyliczeniem marży przy ich sprzedaży. Sąd pierwszej instancji ocenił, że zaskarżona decyzja wydana została w następstwie przeprowadzenia postępowania, które nie naruszało wskazanych w skardze przepisów Ordynacji podatkowej ani prawa materialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00