Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. III FSK 323/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 708/20 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 3 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

Wyrokiem z 29 marca 2021 r., I SA/Kr 708/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B. S. (dalej jako: "Skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z 3 czerwca 2020 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za 2019 r.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że zaskarżoną decyzją SKO w Tarnowie utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Trzciana z 10 marca 2020 r., w której organ odmówił Skarżącemu umorzenia zaległości podatkowej za 2019 r. z tytułu podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości w łącznej kwocie 474 zł. Sąd pierwszej instancji zaakceptował ustalenia organów podatkowych, dotyczące braku ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego, który by uzasadniał zastosowanie wobec Skarżącego ulgi w spłacie należności podatkowych. Stwierdził, że w tej sprawie organy nie tylko odpowiednio zdefiniowały przesłanki "ważnego interesu podatnika" oraz "interesu publicznego", ale też dokonały słusznej oceny sytuacji faktycznej. W ocenie sądu materiał dowodowy w sprawie, w głównej mierze przekazany przez Skarżącego, był wystarczający do sformułowania przez organy odpowiednich wniosków. Sąd podkreślił, że dla sprawy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku rolnego i podatku od nieruchomości irrelewantne pozostaje to, czy dane gospodarstwo rolne jest jako takie wykorzystywane i przynosi dochód. Wynika to z charakteru powyższych podatków, które za podstawę opodatkowania wskazują posiadanie nieruchomości danego rodzaju, a nie czerpany z nich dochód. Poza tym sąd stwierdził, że w kwestii sytuacji bytowej i materialnej Skarżącego oraz oceny dowodów organy podatkowe dokonały zestawienia dochodów i wydatków, uwzględniając przy tym stan zdrowia i potrzeby Skarżącego. Wskazały także na argumenty, które w ich przekonaniu nie pozwalały na przyjęcie istnienia którejś z przesłanek do zastosowania ulgi podatkowej np. jednorazowa kumulacja wydatków w określonym czasie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00