Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. II FSK 1615/20
Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA (del.) Zbigniew Romała, Protokolant Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 459/19 w sprawie ze skargi P. z siedzibą w W. (obecnie: P. z siedzibą w W.) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. z siedzibą w W. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sygnatura akt II FSK 1615/20
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością P. (obecnie: P.) z siedzibą w W. i uchylił indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca Spółka podała, że zamierza prowadzić działalność w zakresie budowy i eksploatacji elektrowni wiatrowej. Wartość planowanej inwestycji przekroczy 250 mln €, zostanie sfinansowana w 75% pożyczkami lub kredytami udzielonymi zarówno przez podmioty powiązane, jak i niepowiązane, a przewidywany okres jej eksploatacji wynosi 20-25 lat. W związku z możliwością wyłączenia z kalkulacji nadwyżki kosztów finansowania dłużnego odsetek od kredytów przeznaczonych na sfinansowanie budowy skarżąca zadała pytanie, czy inwestycja ta może zostać uznana za projekt z zakresu infrastruktury publicznej, o którym mowa w art. 15c ust. 10 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2343, dalej: u.p.d.o.p.) – zajmując stanowisko, że za taki projekt może zostać uznana, ponieważ stanowić będzie znaczący składnik aktywów ze względu na jego wartość, będzie miał charakter długookresowy oraz będzie służył celowi (ogólnemu interesowi) publicznemu przez zapewnienie nieograniczonemu kręgowi odbiorców dostępu do energii elektrycznej i to pochodzącej ze źródeł odnawialnych; skarżąca zarazem zanegowała zasadność odwołania się przy definiowaniu pojęcia "cel publiczny" do definicji zawartej w art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r., poz. 2204, dalej: u.g.n.), bowiem nazwy przejęte przez prawo podatkowe z innych gałęzi prawa mogą nie oznaczać tych samych pojęć.