Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 2022 r., sygn. III OSK 1528/21

Cechy charakterystyczne danego przedsięwzięcia nie zawsze rodzą obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, nawet jeśli przewidywane jest potencjalnie znaczące oddziaływanie. Rodzaj, skala przedsięwzięcia oraz zastosowanie środków minimalizujących wpływ na środowisko są kryteriami, które mogą zwolnić podmiot od obowiązku przeprowadzenia takiej oceny. 

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: sędzia NSA Wojciech Jakimowicz sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 lutego 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 1278/18 w sprawie ze skargi G. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 17 września 2018 r. nr SKO.4170.17.1090.2018 w przedmiocie możliwości realizacji przedsięwzięcia oraz braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 1278/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę G.R. (dalej: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie (dalej: kolegium) z 17 września 2018 r., utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Dębowiec (dalej: organ I instancji) z dnia 5 lipca 2018 r. w przedmiocie możliwości realizacji przedsięwzięcia oraz braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wskazano, że zaskarżona decyzja została oparta na pozytywnej opinii organu właściwego tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Organ ten ocenił, że rodzaj i niewielka skala przedsięwzięcia nie wskazują na konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko po spełnieniu warunków, które zostały określone w decyzji organu I instancji. Planowane przedsięwzięcie zostało prawidłowo zakwalifikowane jako mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Taka kwalifikacja nie oznacza jednak automatycznie obligatoryjnego przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Organy prawidłowo oceniły skutki oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w aspekcie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00