Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. II OSK 3973/19
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie: sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) sędzia del. WSA Grzegorz Antas Protokolant: starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie Hanny Więckowskiej skargi kasacyjnej E. B. i A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 1638/19 w sprawie ze skargi E. B. i A. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 maja 2019 r. nr WSO-I.6231.1.13.2019 w przedmiocie odmowy wpisania do rejestru stanu cywilnego aktu małżeństwa oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 18 września 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 1638/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. B. i A. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 maja 2019 r. nr WSO-I.6231.1.13.2019 w przedmiocie odmowy wpisania do rejestru stanu cywilnego aktu małżeństwa.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosły E. B. i A. K.. Wyrok zaskarżyły w całości. Zarzuciły naruszenie prawa materialnego, tj.:
- art. 104 ust. 5 P.a.s.c. poprzez jego błędną wykładnię i odmowę dokonania transkrypcji aktu małżeństwa skarżących w sytuacji, gdy jej dokonanie jest obligatoryjne w związku z rejestracją w polskim rejestrze stanu cywilnego zdarzeń wcześniejszych oraz poprzez uznanie, że obowiązkiem transkrypcji obarczone są skarżące, a nie kierownik urzędu stanu cywilnego;
- art. 107 pkt 3 P.a.s.c. poprzez jego błędne zastosowanie i niedokonanie oceny skutków dokonania lub odmowy dokonania transkrypcji aktu małżeństwa skarżących, nieodniesienie ich do indywidualnej sytuacji skarżących, nieuwzględnienie międzynarodowego porządku publicznego przy rekonstruowaniu zasad porządku publicznego Rzeczypospolitej Polskiej, a w konsekwencji - przyjęcie, że transkrypcja aktu małżeństwa, w którym jako małżonkowie wskazane są dwie osoby tej samej płci, stanowi naruszenie zasad porządku publicznego;