Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2022 r., sygn. I OSK 1888/21

Art. 51 ust. 1 ustawy wywłaszczeniowej z 1958 r. może być stosowany jako podstawa odmowy przyznania prawa użytkowania wieczystego nieruchomości warszawskiej, niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 7 ust. 2 dekretu warszawskiego, także ze względu na cele użyteczności publicznej, na cele obrony Państwa albo dla wykonania zadań określonych w zatwierdzonych planach gospodarczych, a konkretyzacja funkcji, jaka mogła być na danym obszarze realizowana, mogła mieć miejsce także w innych aktach planowania, w tym w decyzjach lokalizacyjnych.

Teza od Redakcji

Dnia 21 lipca 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.K., J.R. i J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Wa 2270/19 w sprawie ze skargi A. K., J. R. i J. K. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2029 r., I SA/Wa 2270/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi A. K., J. R. i J. K. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie odnowy stwierdzenia nieważności orzeczenia.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wnieśli A. K., J. R. i J.K., zaskarżając wyrok w całości i zarzucając naruszenie:

1. art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., które miało wpływ na wynik sprawy i treść rozstrzygnięcia polegające na jego niewłaściwej interpretacji i wykładni przez błędne przyjęcie, że orzeczenie administracyjne Prezydium Rady Narodowej w [...] z dnia [...] października 1962 r., nr [...] nie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa;

2. prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy i treść rozstrzygnięcia polegające na jego niewłaściwej interpretacji i zastosowaniu tj. art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U.50.279 ze zm.), dalej jako "dekret warszawski" przez przyjęcie, że nie stanowił on wyłącznej przesłanki rozstrzygnięcia wniosku o przyznanie własności czasowej oraz wydania orzeczenia administracyjnego z dnia [...] października 1962 r.;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00