Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2022 r., sygn. I OSK 555/20
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Bk 684/19 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w Augustowie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach z dnia 10 maja 2019 r. nr KO.803/6/19 w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie uznania za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 3 grudnia 2019 r., II SA/Bk 684/19, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Augustowie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach z 10 maja 2019 r. nr KO.803/6/19 w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Miasta Augustowa z 26 lutego 2018 r. znak MOPS-FA-81277/10/18/05 o uznaniu Z. O. za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych uchylił zaskarżoną decyzję.
W skardze kasacyjnej Z. O. zaskarżył wyrok Sądu I instancji w całości, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku, a także o przyznanie kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu, gdyż nie zostały one uiszczone ani w całości ani w części oraz o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie.
Sądowi I instancji zarzucono naruszenie:
I. prawa materialnego, a mianowicie:
1. art. 5 ust. 3 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 489 ze zm.; dalej: ustawa) przez błędną wykładnię wskazanego przepisu i niewłaściwe przyjęcie, że odpadnięcie na etapie prowadzonego przez organ postępowania wyjaśniającego przesłanek uprawniających do jego wszczęcia i prowadzenia, nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania, co byłoby sprzeczne z ratio legis ustawy, podczas gdy skarżący kasacyjnie przed zakończeniem postępowania, zgodnie z wezwaniem organu, umożliwił przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, a także złożył stosowne oświadczenie majątkowe, a co za tym idzie brak było podstaw do wydania decyzji o uznaniu go za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych zaś postępowanie w tej sprawie winno zostać umorzone;