Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. I OSK 2257/21

Geodezja i kartografia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2021 r. sygn. akt III SA/Po 356/21 w sprawie ze skargi W. J. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 7 stycznia 2021 r. nr GK-Ka.7220.4.2020.15 w przedmiocie odmowy przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wyników zgłoszonej pracy geodezyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 25 sierpnia 2021 r., III SA/Po 356/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. J. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z 7 stycznia 2021 r. nr GK-Ka.7220.4.2020.15 w przedmiocie odmowy przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wyników zgłoszonej pracy geodezyjnej w punkcie 1. uchylił zaskarżoną decyzję, a w punkcie 2. zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Starosta Kościański (dalej: Starosta) decyzją z 24 listopada 2020 r., na podstawie art. 12b ust. 8 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2020 r., poz. 2052; dalej: p.g.i.k.) i art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.; dalej: k.p.a.), odmówił przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wyników zgłoszonej przez geodetę uprawnionego W. J. (dalej: skarżący) pracy geodezyjnej nr [...]. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu 21 października 2020 r. ww. geodeta uprawniony zgłosił Staroście prace geodezyjne, których celem była geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych. Zasięg zgłoszonych prac stanowił zamknięty wielobok z dwoma wyodrębnionymi obszarami oddalonymi od siebie o ok. 1,3 km, połączonymi ze sobą pasem o szerokości 0,07 m. W dniu 28 października 2020 r. wykonawca prac geodezyjnych zawiadomił Starostę o przekazaniu wyników zgłoszonych prac. Wykonawca prac geodezyjnych opracował dwie mapy z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej dotyczące dwóch niezależnych, niezwiązanych ze sobą zamierzeń budowlanych. W dniu 12 listopada 2020 r. organ dokonał weryfikacji zgłoszonych prac, sporządzając negatywny protokół weryfikacji, w którym wskazano, że praca geodezyjna została wykonana niezgodnie z jej celem, gdyż w jej wyniku opracowano dwie mapy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej dotyczące dwóch niezwiązanych i niespójnych ze sobą obszarów (obiektów) oddalonych od siebie o ok. 1,3 km. Ma to na celu obejście przepisów p.g.i.k., skutkując uszczupleniem dochodów powiatu i stanowiąc naruszenie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. c) p.g.i.k. W wyniku prac geodezyjnych powinna powstać jedna mapa obejmująca swym zasięgiem spójny obszar objęty jednym zamierzeniem budowlanym (art. 2 pkt 7b p.g.i.k.). O spójnym obszarze stanowi również art. 12 ust. 2c pkt 1 p.g.i.k. w kontekście uzupełnienia zgłoszenia prac o zwiększenie obszaru objętego zgłoszeniem o obszar bezpośrednio do niego przyległy. Wykonawca prac geodezyjnych ustosunkował się do protokołu weryfikacji podnosząc, że nie ma rozbieżności między zgłoszeniem w wykonanymi pracami. W zgłoszeniu wprowadzono jeden obszar (nierozdzielony na dwie części), obejmujący przedmiotowe dwie działki, co jest zgodne z art. 12 ust. 2 pkt 3 p.g.i.k.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00