Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2022 r., sygn. III OSK 4882/21

Z treści art. 47 ust. 1 i 2 ustawy o zakwaterowaniu wynika, że prawo do odprawy mieszkaniowej powstaje z chwilą, gdy żołnierz zawodowy został zwolniony ze służby oraz utracił prawo do zamieszkiwania w kwaterze stałe.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 800/20 w sprawie ze skargi B.W. na decyzję Prezesa Agencji Mienia Wojskowego z dnia [...] marca 2020 r., nr [...] w przedmiocie wypłaty odprawy mieszkaniowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 800/20, oddalił skargę B.W. na decyzję Prezesa Agencji Mienia Wojskowego z dnia [...] marca 2020 r., nr [...] w przedmiocie wypłaty odprawy mieszkaniowej. W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Skarżący pismem z dnia 17 października 2019 r. wystąpił do Dyrektora Oddziału Regionalnego AMW [...] z wnioskiem o wypłatę odprawy mieszkaniowej. Do wyliczenia odprawy mieszkaniowej wskazał dzień 14 września 2018 r., w którym to członkami rodziny, o których mowa w art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r., poz. 2356 ze zm., dalej jako "ustawa o zakwaterowaniu") byli: U.W. (żona), P.W. (syn ur. 14 października 1993 r.) i K.W. (syn ur. 3 maja 1995 r.). Dodatkowo skarżący doprecyzował, iż jego syn, K.W. przebywa w P. w celach zarobkowych, albowiem po skończeniu studiów od dnia 16 grudnia 2019 r. podjął tam pracę.

Dyrektor Oddziału Regionalnego AMW [...] ustalił, że z rozkazu personalnego Nr [...] Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z dnia [...] sierpnia 2019 r., wynika, że skarżący zostanie zwolniony z zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba stała i przeniesiony do rezerwy z dniem 31 stycznia 2020 r., wskutek upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej, dokonanego przez żołnierza. Z zaświadczenia wystawionego przez organ wojskowy wynikało, że skarżący w ostatnim dniu pełnienia czynnej służby wojskowej będzie posiadał 34 lata, 4 miesiące i 28 dni wysługi, od której jest uzależniona wysokość dodatku za długoletnią służbę wojskową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00