Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2022 r., sygn. I FSK 481/22
Z brzmienia art. 119zv § 1 O.p. nie wynika, że blokada może się odnosić wyłącznie do okoliczności, które "na bieżąco" wskazują na możliwość wykorzystywania działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego. Przepis ten wymaga jedynie, by wyniki analizy ryzyka wskazywały, że podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. sp. z o.o. z/s w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 października 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 2183/21 w sprawie ze skargi V. sp. z o.o. z/s w K. na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 22 lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu blokady rachunków bankowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z 15 października 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 2183/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę V. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: Spółka lub Skarżąca) na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: Szef KAS) z dnia 22 lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia blokady rachunków bankowych.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji stan faktyczny
2.1. Szef KAS żądaniami z dnia 17 czerwca 2021 r. wydanymi w trybie art. 119zv § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej: O.p.), dokonał blokady na okres 72 godzin rachunków bankowych prowadzonych na rzecz Spółki. Z posiadanych przez organ informacji wynikało, że Spółka może wykorzystywać działalność banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, o których mowa w art. 119zg pkt 9) lit. a i lit. b O.p., a blokada była konieczna, aby temu przeciwdziałać. W wyniku analizy ryzyka przeprowadzonej przez Szefa KAS ustalono, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż Spółka wykazała w swoich rozliczeniach podatkowych za okres od lipca 2020 r. do kwietnia 2021 r. faktury VAT niedokumentujące rzeczywistych transakcji gospodarczych.