Wyrok NSA z dnia 12 października 2021 r., sygn. I FSK 2076/19
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 12 października 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2019 r. sygn. akt I SA/Gd 1152/18 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 15 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do lipca 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od B. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 31 975 (trzydzieści jeden tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 12 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Gd 1152/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił wydaną wobec B. S. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 15 października 2018 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. z 31 sierpnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do lipca 2013 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że organy podatkowe stwierdziły, że działania podejmowane przez Skarżącą w zakresie zakupu, jak i sprzedaży leków i suplementów diety ukierunkowane zostały na nadużycie prawa i posłużyły do uzyskania nieuprawnionej korzyści podatkowej zarówno przez Skarżącą, jak i jej kontrahentów. W rezultacie organy te, na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej: "u.p.t.u."), pozbawiły Skarżącą prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawionych na jej rzecz przez B. [...] sp. z o.o., R. S., M. sp. z o.o., natomiast na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) u.p.t.u. - z faktur wystawionych przez Hurtownię Farmaceutyczną A. sp. komandytowo-akcyjna. Ponadto w rozliczeniu za czerwiec 2013 r. organy podatkowe nie uwzględniły korekty podatku naliczonego wynikającej z faktury korygującej wystawionej na rzecz Skarżącej przez Aptekę P. [...] spółka jawna, jako niepotwierdzającej zwrotu towaru. Z uwagi na zakwestionowanie wskazanych transakcji nabycia organy podatkowe uznały, że Skarżąca nie mogła dokonać dalszej odsprzedaży towarów, ponieważ ich nie nabyła. Tym samym określiły jej podatek do zapłaty w trybie art. 108 ust. 1 u.p.t.u. Organy te nie uznały także korekty podatku należnego wynikającej z faktur korygujących sprzedaż, na których jako sprzedawcę wpisano B. [...] B. S. (Skarżąca), wystawiającym była Hurtownia Farmaceutyczna B. , a odbiorcą N. S.A.