Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2021 r., sygn. I FSK 1734/18

Interpretacje podatkowe; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 kwietnia 2018 r. sygn. akt III SA/Gl 1132/17 w sprawie ze skargi R.M. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R.M. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Gl 1132/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę R.M. (dalej "Strona" lub "Skarżący") na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "organ") z 13 października 2017 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji podzielił ocenę organu, co do tego że Skarżący - składając wniosek o interpretację indywidualną, przedmiotem której miałoby być wyjaśnienie, kto (komornik, czy syndyk masy upadłości) powinien wystawić mu fakturę dokumentującą dostawę lokalu użytkowego, dokonaną na jego rzecz w efekcie czynności egzekucyjnych komornika sądowego, gdy w stosunku do dostawcy równolegle prowadzone było postępowanie upadłościowe - nie był stroną postępowania interpretacyjnego. Zdaniem Sądu, wbrew wywodom Strony, nie miała on interesu prawnego w uzyskaniu interpretacji ani ze względu na prawo do odliczenia, ani z uwagi na ewentualny obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług od transakcji zakupu nieruchomości. W ocenie Sądu w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm.), dalej "ustawa o VAT", nabywca nieruchomości, gdy dostawa została dokonana przez komornika sądowego lub syndyka masy upadłości, nigdy nie jest z tytułu tej transakcji zobowiązany do rozliczenia podatku należnego. Rozważając zaś kwestię odliczenia podatku naliczonego, w granicach wyznaczonych ściśle treścią wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Sąd wskazał, że zarówno argumentacja Skarżącego, jak i stan faktyczny sprawy nie pozwalają na uznanie go za podmiot, któremu przysługuje takie prawo, a skorzystanie z niego uniemożliwiałby brak faktury. Zauważono w szczególności, że składając wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżący nie posłużył się identyfikatorem podatkowym właściwym dla podatników VAT czynnych (numerem NIP), lecz numerem PESEL. W rezultacie za chybione Sąd uznał zarzuty naruszenia art. 14b, art. 165a oraz art. 121 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.), dalej "O.p.", a przepisy art. 133 oraz art. 133a O.p., jako niemające zastosowania w postępowaniu interpretacyjnym, nie mogły zostać przez organ naruszone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00