Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. II FSK 3655/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia del. WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 12 września 2018 r. sygn. akt I SA/Sz 473/18 w sprawie ze skargi M.S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z 12 września 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 473/18 uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2018 r. nr [...] wydaną w stosunku do M.S. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że spór jaki zaistniał w rozpoznanej sprawie pomiędzy skarżącym M.S. i organem interpretacyjnym dotyczy tego, czy podatnik ma prawo do zwolnienia ustanowionego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2343 ze zm.) dalej powoływanej jako "u.p.d.o.f." jeżeli najpierw dojdzie do wydatkowania dochodu na cele wskazane w tym przepisie a po tym fakcie nastąpi zbycie nieruchomości, w wyniku którego podatnik osiągnął ten dochód. W sprawie podatnik na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości lokalowej otrzymał od kupującego kwotę zadatku na poczet przyszłej umowy sprzedaży tej nieruchomości. Kwota ta została wydatkowana przez podatnika na nabycie nieruchomości mieszkalnej na podstawie umowy developerskiej, która została zawarta wcześniej niż umowa sprzedaży przez podatnika nieruchomości lokalowej. Sąd pierwszej instancji w wyroku stwierdził, że dla nabycia prawa do zwolnienia ustanowionego w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. konieczne jest spełnienie dwóch warunków tj.: wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe i dokonanie tej czynności przed upływem dwuletniego terminu od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie. W ocenie sądu, w przedstawionym stanie faktycznym sprawy, skarżący spełnił wszystkie przesłanki wskazane w tym przepisie, gdyż rezultaty wykładni językowej art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. nie dają podstaw do twierdzenia, aby kolejność nabycia i zbycia nieruchomości była przesłanką zwolnienia dochodu z opodatkowania. Ustawodawca wymaga jedynie, aby dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości został spożytkowany w przewidzianym terminie na określone cele. Przepisy ten nie przesądza o tym, że dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości musi być wydatkowany w całości po definitywnym przeniesieniu własności na nabywcę (pogląd taki wyrażony został w wyrokach NSA z dnia: 28 marca 2017 r. sygn. akt II FSK 500/16; 12 maja 2017 r. sygn. akt II FSK 1079/15; 22 listopada 2017 r. sygn. akt II FSK 2937/15; 8 marca 2018 r. sygn. akt II FSK 589/16; uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji oraz pozostałych powołanych wyroków NSA dostępne są w internetowej bazie orzeczeń sadów administracyjnych CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00