Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. II OSK 632/18

Wykreślenie z rejestru zabytków, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, następuje po łącznym spełnieniu dwóch przesłanek: zniszczenia przedmiotu oraz utraty przez ten przedmiot wartości historycznej. W związki z tym nie można przyjąć, że niepodjęcie przez właściciela zabytku działań, o których mowa w art. 5 pkt 2, 3 i 4 ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, stanowi samoistną przesłankę do wykreślenia zabytku z rejestru zabytków.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.), Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędzia WSA (del.) Piotr Korzeniowski, Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski, po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 listopada 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 211/17 w sprawie ze skargi A.R. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z rejestru zabytków 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. R. na rzecz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 30 listopada 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 211/17, oddalił skargę A. R. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2016 r. znak: [...] w przedmiocie skreślenia z rejestru zabytków.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wojewódzki Konserwator Zabytków w [...], decyzją z [...] marca 1993 r. wpisał do rejestru zabytków pod numerem [...], zespół cegielni [...], gm. [...], składający się z: 1) budynku mieszkalnego nr [...]; 2) budynku gospodarczego (socjalnego) nr [...]; 3) baraku nr [...]; 4) budynku mieszkalnego nr [...]; 5) suszarni [...] nr [...]; 6) suszarni nr [...]; 7) suszarni nr [...]; 8) budynku fabrycznego (piece) nr [...]; 9) wyrobowni nr [...]; 10) suszarni nr [...]; 11) suszarni nr [...]; 12) budynku mieszkalnego nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00