Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 września 2020 r., sygn. II GSK 3084/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Korycińska, Sędzia NSA Zbigniew Czarnik, Sędzia WSA (del.) Sylwester Miziołek (spr.), Protokolant Agnieszka Raszyńska, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Po 1139/16 w sprawie ze skargi S. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] września 2016 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężna z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. Ś. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 maja 2017 r. o sygn. akt III SA/Po 1139/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Poznaniu (zwany dalej Sądem I instancji, bądź WSA) oddalił skargę S. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] września

2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Powyższe orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 11 czerwca 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w sklepie spożywczo - przemysłowym w K. ul. [...], należącym do S. Ś. (zwany dalej stroną), ujawniając tam automaty BLACK HORSE nr [...], BULLS EYE nr [...], SUPER BANK nr [...]. Ustalono, że prowadzone na tych automatach gry mają charakter losowy. Organ I instancji, powołując się na uzyskaną umowę o współpracy z dnia 5 marca 2014 r. zawartą pomiędzy spółką A Spółka z o.o. z siedzibą w G. a stroną, stwierdził że za urządzającego gry na automatach należało uznać S. Ś. - który zapewniał odpowiednie warunki do uruchomienia urządzeń i ich obsługi co najmniej w minimalnym zakresie, bieżący dostęp do urządzenia, ochronę automatów przed uszkodzeniem. Ponadto, wysokość należnego stronie wynagrodzenia ulegała zmniejszeniu proporcjonalnie do okresu, w którym automaty nie były eksploatowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00