Wyrok NSA z dnia 24 września 2020 r., sygn. I GSK 912/17
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 24 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej (...) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 193/17 w sprawie ze skargi (...) na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia (...) nr (...) w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu; 2. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz (...) 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: WSA) wyrokiem z 4 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 193/17, oddalił skargę [...] (dalej: spółka lub skarżąca) na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów (dalej: MF lub organ) z [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o wydanie pisemnej interpretacji.
W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że spółka [...] czerwca 2016 r. wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w przedmiocie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych. W opisie zdarzenia przyszłego podała, że jest producentem kostki brukowej i innych betonowych materiałów nawierzchniowych (PKD 23.61.Z.) We wniosku opisała proces technologiczny składający się z 9 etapów, relacjonując zakres czynności wykonywanych w poszczególnych etapach. Na tle tak opisanego stanu faktycznego zadała pytanie: czy zużycie energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych spółki przez urządzenia w ramach 9. etapów: przyjęcia i magazynowania surowców; przygotowania mieszanki betonowej; formowania wyrobów; kontroli jakości na stronie mokrej; dojrzewania wyrobów; kontroli jakości na stronie suchej; pakowania wyrobów; magazynowania i wydawania wyrobów gotowych; procesów obróbczych oraz drobne urządzenia wykorzystywane w ramach etapów i urządzenia wykorzystywane w zakładach spółki do celów socjalnych i biurowych - powinny być dla celów podatku akcyzowego traktowane jako zużycie energii w procesach mineralogicznych i tym samym będzie korzystało ze zwolnienia, o którym stanowi art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.; dalej: upa). Z zastrzeżeniem spełnienia warunków przewidzianych w art. 30 ust. 7b upa.