Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 października 2020 r., sygn. II GSK 4172/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Wojciech Kręcisz po rozpoznaniu w dniu 20 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 września 2017 r. sygn. akt III SA/Po 1242/16 w sprawie ze skargi A. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od A. N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 2.000 (dwa tysiące) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 20 września 2017 r., uwzględnił skargę A. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] października 2016 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry, uchylając tą decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Lesznie z dnia [...] września 2015 r.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

wskutek przeprowadzonej w dniu 11 kwietnia 2014 r. kontroli w S. S. - P., mieszczącym się w miejscowości P., ul. M. [...], w którym działalność gospodarczą pod nazwą A. N. H. A. S. i P. prowadziła skarżąca, ujawniono podłączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry urządzenie elektroniczne o nazwie Hot Fun o nr [...], przypominające swoim wyglądem automat do gier. W drodze eksperymentu ustalono, że powyższe urządzenie było automatem do gier w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 471; dalej u.g.h. ). Przesłuchany świadek - pracownica sklepu - I. Ś. zeznała, że do jej obowiązków należało między innymi włączanie i wyłączanie automatu wstawionego do sklepu pod koniec lutego 2014 r. Zeznała również, że automat do lokalu wstawił serwisant, z którym kontaktuje się mąż właścicielki. Automat sam wypłaca wygrane pieniężne. W toku kontroli ujawniono również umowę najmu powierzchni użytkowej z dnia 22 lutego 2014 r., której przedmiotem był wynajem 3m2 powierzchni lokalu spółce P. sp. z o.o. we W., w celu urządzania przez spółkę gier. Zgodnie z umową skarżąca otrzymywała od najemcy czynsz w wysokości 40 % przychodów uzyskiwanych z gier na automacie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00