Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2020 r., sygn. I GSK 645/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia WSA del. Piotr Kraczowski Protokolant asystent sędziego Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P." sp. z o.o. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 999/16 w sprawie ze skargi "P." sp. z o.o. w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "P." sp. z o.o. w J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. 10800 (dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 24 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 999/16 oddalił skargę P. Sp. z o.o. w J.(dalej: skarżąca lub spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B.(dalej: Dyrektor IC) z dnia [...]września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2013 r.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dyrektor IC decyzją z dnia [...] września 2016 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] maja 2016r., określającą spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2013r.

Organ odwoławczy dokonał analizy dokumentów stwierdzających na poszczególnych stacjach paliw dla poszczególnych miesięcy w odniesieniu do poszczególnych asortymentów paliw różnice między stanem ewidencyjnym, a ilością paliwa według spisów z natury. Różnice te, dokładnie wskazane tabelarycznie również w decyzji organu I instancji, w ocenie kontrolujących należy potraktować jako posiadanie paliwa niewiadomego pochodzenia, od którego nie została zapłacona akcyza. Organ uznał, że różnice między stanem ewidencyjnym benzyny bezołowiowej Pb95 na koniec maja 2013r., a ilością benzyny bezołowiowej Pb95 według spisu z natury na 31 maja 2013r. należy traktować jako posiadanie benzyny bezołowiowej Pb95 niewiadomego pochodzenia, od której nie została zapłacona akcyza. Natomiast stan ewidencyjny benzyny bezołowiowej Pb95 na 20 maja 2013r. na godz. 12:05 należy traktować jako posiadanie paliwa, które nie spełnia wymogów jakościowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00