Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 28 października 2020 r., sygn. II FSK 988/18
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (spr.), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2883/16 w sprawie ze skargi P. P. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 listopada 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2883/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi P. P. (dalej: "Skarżący") na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2016 r. uchylił zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyrok jest dostępny, podobnie, jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/ (Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych).
W skardze kasacyjnej pełnomocnik Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie art. 173 § 1 i § 2 w zw. z art. 176 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm., dalej: "P.p.s.a.") zaskarżył powyższy wyrok w całości. Zaskarżonemu orzeczeniu na podstawie art. 174 pkt 1 P.p.s.a zarzucono mające wpływ na wynik sprawy naruszenie przepisów prawa materialnego:
1) przez błędną ich wykładnię, tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) P.p.s.a. w zw. z art. 24 ust. 8a i 8c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2016 r. poz 2032 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f.")w związku z art. 2 lit. e i art. 8 ust. 1 Dyrektywy Rady 2009/133/WE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (Dz.U.UE.L.2009.310.34), polegające na błędnym przyjęciu przez sąd, że neutralna podatkowo wymiana udziałów uregulowana w przepisach art. 24 ust. 8a-8c u.p.d.o.f. ma również miejsce w przypadku nabycia udziałów (akcji) od wspólników innej spółki udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli w wyniku nabycia od tych wspólników spółka nabywająca uzyskała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, skutkiem czego było uchylenie przez sąd zmiany interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2016 r., podczas gdy prawidłowo interpretowane przepisy prowadzą do wniosku, że neutralna podatkowo wymiana udziałów ma zastosowanie w przypadku nabycia udziałów (akcji) od wspólnika innej spółki udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli w wyniku nabycia od tego wspólnika (a nie wspólników) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane. Ocena skutków podatkowych wymiany udziałów w związku ze spełnieniem przesłanek, w tym uzyskanie bezwzględnej większości praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, dokonywana jest w odniesieniu do danego wspólnika;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right