Wyrok NSA z dnia 30 października 2020 r., sygn. I FSK 1951/17
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 30 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 maja 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 657/16 w sprawie ze skargi Z.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 17 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia 2010 r. do sierpnia 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z.W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 8.100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 657/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Z.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 17 marca 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2010 r. do sierpnia 2013 r.
Sąd I instancji ocenił, że organy podatkowe zasadnie nie uwzględniły wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) prawa podatnika, prowadzącego w kontrolowanym okresie P. [...], do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim brak było faktur lub ich duplikatów. Podatnik w toku postępowania powoływał się na przypadkowe utracenie przedmiotowej dokumentacji księgowej, która omyłkowo miała zostać przekazana na makulaturę.
Zdaniem Sądu prawidłowo organy stwierdziły, że ryzyko utraty dokumentacji księgowej prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej ciąży na tymże podatniku, który narażając tę dokumentację na utratę, zobligowany jest do jej odtworzenia, pod rygorem konsekwencji podatkowych wynikających z jej braku. Za bezzasadny uznano zarzut strony co do zaniechania przez organ zwrócenia się do kontrahentów skarżącego w celu uzyskania duplikatów faktur VAT, albowiem żaden przepis prawa podatkowego nie uprawnia organów podatkowych do żądania od kontrahentów kontrolowanych podmiotów wystawienia dla tych podmiotów duplikatów faktur, a obowiązek uzyskania tych duplikatów faktur w przypadku utraty ich oryginałów ciąży na podatniku.