Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. I FSK 1725/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 444/17 w sprawie ze skargi W.W. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2016 r. nr IPTPP1/443-470/13-8/16/S/RG w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od W.W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 460 (słownie: czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej oraz podmiot ją wnoszący
1.1. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: Szef KAS), strona postępowania sądowego od dnia 1 marca 2017 r. w miejsce Ministra Rozwoju i Finansów, wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 444/17.
1.2. Powołanym wyrokiem Sąd - po rozpoznaniu skargi W.W. (dalej: Wnioskodawca lub Skarżący) - uchylił interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2016 r. nr IPTPP1/443-470/13-8/16/S/RG w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Zakres tej interpretacji (patrz dalsze punkty tego uzasadnienia) dotyczył kwestii związanych z prawem do korekty in minus podatku należnego z tytułu sprzedaży biletów wstępu do parku rozrywki oraz sprzedaży możliwości korzystania z atrakcji znajdujących się w tym parku, w sytuacji gdy sprzedaż tę opodatkowano wadliwą (wyższą) stawką podatku VAT i udokumentowano ją paragonami fiskalnymi a sprzedawca (Skarżący) nie posiada oryginałów tych paragonów, a także gdy sprzedaż taka została udokumentowana fakturami VAT, przy czym w obu przypadkach kwota brutto sprzedaży (cena dla klienta/nabywcy) po korekcie ma pozostać bez zmian.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right