Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 1946/17
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. [...] S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 1306/16 w sprawie ze skargi B. [...] S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2015 r. nr IPPP1/4512-1019/15-2/BS w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. [...] S.A. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 5 kwietnia 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 1306/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. [...] w W. S.A. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej "organ") z 22 grudnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie Sąd pierwszej instancji wskazał, że kwestię sporną w sprawie stanowiła kwalifikacja prawna usług nabywanych przez Spółkę od podmiotu nadrzędnego w strukturze międzynarodowej grupy kapitałowej, której członkiem jest Spółka (dalej "Bank Nadrzędny"), wspomagających funkcjonowanie Spółki w jej działalności świadczenia usług finansowych zwolnionych od podatku od towarów i usług, tj. rozstrzygnięcie, czy nabywane przez Spółkę od Banku Nadrzędnego usługi wsparcia merytorycznego (w formie konsultacji oraz rekomendacji) korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT". W tak zakreślonym sporze, po szczegółowej analizie charakteru opisanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej usług nabywanych przez Skarżącą, Sąd stwierdził, że nie stanowią one właściwych i charakterystycznych elementów usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38-41 ustawy o VAT, gdyż nie odnoszą się do konkretnych czynności bankowych (kredytów, pożyczek, poręczeń itp.), ale do usług z zakresu konsultacyjnego w obszarze stosowania przez Spółkę określonych procedur związanych z zarządzaniem różnego rodzaju ryzykami dotyczącymi udzielania przez Skarżącą m.in. pożyczek, czy kredytów. Są to, zdaniem Sądu, działania z zakresu czynności zarządzania bankiem, które są dla jego funkcjonowania niezbędne, nie dotyczą relacji z poszczególnymi klientami Skarżącej, lecz płaszczyzny zarządczej całej Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right