Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. I FSK 1297/17

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 15 marca 2017 r. sygn. akt I SA/Sz 1023/16 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 22 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 20.750 (dwadzieścia tysięcy siedemset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 128 i 143-175 akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Sz 1023/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę P. Spółki z o.o. w B. (dalej: skarżąca lub spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie (dalej: organ odwoławczy) z dnia 22 lipca 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2012 r.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że podstawą zakwestionowania przez organy rozliczeń spółki było stwierdzenie, że zarówno otrzymane, jak i wystawione przez nią faktury VAT są puste, tj. nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Organy zakwestionowały faktury wystawione na rzecz skarżącej przez D. sp. z o.o. dotyczące dostawy oleju napędowego, stwierdzając, że spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur (na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: u.p.t.u.). Zdaniem organów z uwagi na niedysponowanie towarem zafakturowanym przez D. spółka nie mogła dokonać jego odsprzedaży na rzecz 34 podmiotów, a więc wystawione przez nią faktury w tym zakresie są puste i spółka zobowiązana jest do zapłaty wynikającego z nich podatku na podstawie art. 108 ust. 1 u.p.t.u. Ponieważ D. nie prowadziła rzeczywistej działalności gospodarczej, według organów puste są też wystawione przez skarżącą na rzecz tego podmiotu faktury mające dokumentować usługi transportu i również w tym zakresie skarżąca powinna być obciążona podatkiem do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 u.p.t.u.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00