Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2020 r., sygn. II FSK 671/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia del. WSA Krzysztof Przasnyski (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lipca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2262/16 w sprawie ze skargi A. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza A. H. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 1.350 (słownie: tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 lipca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2262/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 maja 2016 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że decyzją z dnia 22 stycznia 2016 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr [...], położonego przy ul. [...] w W., dokonanego na podstawie aktu notarialnego z 25 października 2010 r. w kwocie 6.385 zł.

Po rozpoznaniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej w W. decyzją z dnia 9 maja 2016 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Organ II instancji stanął na stanowisku, że przy obliczeniu dochodu zwolnionego od podatku z odpłatnego zbycia prawa majątkowego jako koszt uwzględnia się cenę nabycia prawa majątkowego będącego przedmiotem transakcji sprzedaży, przy czym nie ma znaczenia, czy cena nabycia została uiszczona ze środków własnych, czy też z kredytu bankowego, zatem kosztem uzyskania przychodu są w świetle art 22 ust. 6c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej: u.p.d.o.f.) wyłącznie koszty nabycia tej nieruchomości lub prawa majątkowego, a nie koszty spłaty kredytów zaciągniętych na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub prawa majątkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00