Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. I OSK 1185/18

Użyte w art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych pojęcie "jednorazowego świadczenia z pomocy społecznej”, obejmuje swoim zasięgiem świadczenie kierowane do osoby niepełnosprawnej z tytułu umożliwienia jej kontynuowania nauki.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie NSA Tamara Dziełakowska del. WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Julia Chudzyńska po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Wr 407/17 w sprawie ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego uchyla punkt I zaskarżonego wyroku oraz zaskarżoną decyzję a także decyzję Prezydenta Wrocławia z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...]

Uzasadnienie

UZASADNEINIE

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 grudnia sygn. akt IV SA/Wr 407/17, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2017 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W/ z dnia [...] maja 2017 r. nr SKO [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego, oddalono skargę w całości, a w punkcie drugim przyznano pełnomocnikowi z urzędu koszty udzielonej pomocy prawnej. Wyrok ten wydano w następującym, przyjętym do orzekania przez Sąd I instancji stanie faktycznym i prawnym.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. (dalej "SKO"), zaskarżoną decyzją utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] kwietnia 2017 r., który orzekł o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego na wniosek A. Z. (dalej "skarżąca"), z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego o kwotę 759,01 zł.

SKO podkreśliło, że przepisy ustawy o dodatkach mieszkaniowych (ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. Dz. U. z 2017 r. poz. 180 - dalej "u.d.m.") nie przewidują możliwości uznaniowego przyznawania świadczenia. Wysokość przysługującego dodatku mieszkaniowego podlega ścisłemu obliczeniu arytmetycznemu, zależnie od liczebności gospodarstwa domowego, wielkości powierzchni użytkowej mieszkania, wysokości wydatków mieszkaniowych w miesiącu, w którym składany był wniosek i wysokości dochodów, jakie członkowie gospodarstwa domowego uzyskiwali w okresie trzech miesięcy kalendarzowych przed miesiącem, w którym został złożony wniosek. Dodatek ten przysługuje jeżeli średni dochód na jednego członka rodziny gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza, w gospodarstwie wieloosobowym, 125% kwoty najniższej emerytury, wynoszącej aktualnie - 1000 zł brutto, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 8 u.d.m., według którego jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego w art. 3 ust. 1 u.d.m., a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00