Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. II OSK 2779/18
Inspekcja sanitarna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt: III SA/Kr 1505/17 w sprawie ze skarg J. K. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne, z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargi; II. zasądza od J. K. na rzecz Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. kwotę 340,00 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2018 r., w sprawie sygn. akt III SA/Kr 1505/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skarg J. K. na decyzje Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (MPWIS) w K. z dnia [...] października 2017r., nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne oraz z dnia [...] października 2017r., nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne uchylił zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje organu I instancji;
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
W dniu [...] maja 2016r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K., przeprowadził w sklepie [...] w K. na os. [...] pawilon [...], kontrolę w zakresie przestrzegania przez przedsiębiorcę przepisów regulujących zakaz wprowadzania do obrotu środków zastępczych. Podczas kontroli stwierdzono, że w obrocie znajdują się produkty w opakowaniach jednostkowych o nazwach: Amulet Atlantean Sign - 3 szt., Talisman Thor Hammer - 7 szt., Amulet Sun Dial - 4 szt., Talisman Cocolino - 3 szt., Talisman Spin - 2 szt., Amulet Karma - 2 szt., Amulet Triskel - 2 szt., Amulet Algiz - 1 szt., Talisman Mountain Crystal - 2 szt., Amulet Bakiba - 1 szt. Produkty te zabezpieczono zgodnie z protokołem poboru prób nr [...] z dnia [...] maja 2016 r. oraz postanowieniem o zabezpieczeniu produktu z dnia [...] marca 2016 r. nr [...]. W toku tej kontroli stwierdzono, że w lokalu znajdowała się wyłącznie sprzedawczyni J. K., która oświadczyła, że pracuje tutaj od 5 dni, przez 11 godzin w ciągu dnia. Poinformowała również, że nie zna danych pracodawcy, nie ma też umowy o pracę. Ofertę pracy znalazła na portalu Gumtree.pl. Po skontaktowaniu się z osobą z ogłoszenia - mężczyzną, umówiła się z nim w parku. Na spotkaniu mężczyzna wręczył jej klucze do lokalu. Oświadczyła nadto, że w lokalu prawdopodobnie pracuje jeszcze jedna osoba, której personaliów nie zna. W sklepie nie ma magazynu towaru. Towar w postaci amuletów jest codziennie przygotowywany na ladzie przed jej przyjściem do pracy. Każdego dnia sporządza kartę rozliczeniową (dołączoną do akt sprawy). Sklep składa się z pomieszczenia, które za pomocą płyt drewnianych podzielono na część dla klienta oraz część dla pracowników, w którym zapewniono wyłącznie oświetlenie sztuczne. W pomieszczeniu sklepu znajduje się lada, sofa oraz biurko. Sprzedaż produktów odbywa się poprzez okienko podawcze wycięte w ścianie przy drzwiach wejściowych o wymiarach ok. 10 x 15 cm. Klienci nie wchodzą do wnętrza pomieszczenia sklepu. W trakcie kontroli zabezpieczono również ulotkę promującą sklep (załączona do akt sprawy), na której znajdował się napis: "mamy wszystko czego pragniesz..! zapraszamy świadomych swoich potrzeb..! nudzisz się i nie wiesz co ze sobą zrobić..?? mamy na to magiczne sposoby."