Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2019 r., sygn. I OSK 1749/17

Ruch drogowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Ewa Kręcichowst-Durchowska Protokolant st. asystent sędziego A. S. po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2017 r. sygn. akt III SA/Gd 121/17 w sprawie ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2017 r., sygn. akt III SA/Gd 121/17 oddalił skargę M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...] maja 2016 r., wydaną na podstawie art. 99 ust. 1 punkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 627), Prezydent Miasta G. skierował M. Z., posiadającą prawo jazdy kat. B, na badania psychologiczne przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu wydanej decyzji organ pierwszej instancji podniósł, że skierowanie na badania psychologiczne jest następstwem wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w G. zawierającego informację, że M. Z. naruszyła przepisy ruchu drogowego uzyskując łącznie 25 punktów karnych.

W złożonym od powyższej decyzji odwołaniu M. Z. podniosła, że organ pierwszej instancji całkowicie zaniechał zbadania je argumentacji, iż nie można stwierdzić, aby w okresie od dnia 2 kwietnia 2014 r. do dnia 22 marca 2015 r. popełniła wykroczenia skutkujące naliczeniem 25 punktów karnych albowiem wykroczenie z dnia 3 września 2014 r. skutkujące nałożeniem 4 punktów karnych zostało prawomocnie osądzone dopiero wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego w K. z dnia [...] września 2015 r. wydanym w sprawie o sygnaturze [...]. Ponadto wyrokiem tym nie nałożono na odwołującą żadnych punktów karnych a jedynie karę grzywny. Ewentualne punkty karne stały się ostateczne dopiero z dniem uprawomocnienia się powyższego orzeczenia. Wcześniej punkty te miały charakter co najwyżej tymczasowy i jako takie nie powinny być podstawą kierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. Tym samym obciążanie odwołującej się punktami z tytułu jednego wykroczenia przez okres ponad dwóch lat jest niezasadne i jako takie narusza art. 99 ustawy o kierujących pojazdami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00