Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 października 2019 r., sygn. II GSK 2578/17

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Kuba (sprawozdawca), Sędzia NSA Gabriela Jyż, Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk, Protokolant Agnieszka Kulesza, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej U. R. B., T. B., K. B. spółki jawnej z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Lu 713/16 w sprawie ze skargi U. R. B., T. B., K. B. spółki jawnej z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] marca 2016 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Lu 713/16 oddalił skargę U. T. R. B., T. B., K. B. sp. j. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] marca 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

Podczas kontroli pojazdu silnikowego VOLVO o numerze rejestracyjnym [...] z naczepą ciężarową Fliegl do przewozu kontenerów o numerze rejestracyjnym [...] w dniu [...] września 2015 r. na przejściu drogowym w K. stwierdzono, że na naczepie kontrolowanego pojazdu przewożony był kontener wypełniony zagęszczonym sokiem jabłkowym. Podczas kontroli kierowca okazał następujące dokumenty: paszport, dowód rejestracyjny ciągnika samochodowego, dowód rejestracyjny naczepy, międzynarodowy samochodowy list przewozowy CMR nr [...] z dnia [...] września 2015 r., zgłoszenie celne [...] z dnia [...] września 2015 r., wypis z licencji nr [...] dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy wystawionej dla spółki jako przewoźnika oraz karnet TIR nr [...]. Na okoliczność przeprowadzonej kontroli funkcjonariusz celny wykonał kserokopie okazanych dokumentów oraz sporządził protokół kontroli drogowej. W trakcie kontroli wykonano także dokumentację fotograficzną kontenera, m.in. jego ściany czołowej. Na kontenerze nie stwierdzono tabliczki ATP. W trakcie postępowania administracyjnego skarżąca spółka wyjaśniła, że przewożony zagęszczony sok jabłkowy był pasteryzowany i nie należy do grupy artykułów żywnościowych szybko psujących się, zatem nie ma konieczności użycia do jego przewozu taboru chłodniczego posiadającego świadectwo ATP. Ponadto nadawca towaru - spółka [...] Polska pismem z dnia [...] grudnia 2015 r. potwierdziła, że zagęszczony sok jabłkowy objęty dokumentacją przewozową był pasteryzowany, nie należy do towarów szybko psujących się oraz nie był towarem mrożonym, do przewozu którego należało użyć cysterny z agregatem chłodniczym. Na podstawie załączonej specyfikacji jakościowej produktu organ ustalił, że temperatura transportu tego towaru nie może przekraczać +10 oC. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej wystąpił do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Stacja Meteorologiczna w T. o dane dotyczące temperatury powietrza w nocy z 15 na 16 września 2015 r. W uzyskanych informacji wynikało, że dobowy przebieg temperatury dla A. (miejsca załadunku) w dniu 15 września 2015 r. w godzinach: 2-23 mieścił się w zakresie 15,7 oC do 24,7 oC, zaś dla K. w nocy z 15/16 września 2015 r. w godzinach 22-4 w zakresie 18,3 oC do 20 oC.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00