Postanowienie NSA z dnia 15 listopada 2019 r., sygn. I GZ 382/19
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia [...] od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Gd 1340/19 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania decyzji w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 27 maja 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postanowieniem z 13 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Gd 1340/19 odmówił [...] wstrzymania wykonania decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 27 maja 2019 roku oraz decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 24 sierpnia 2018 r. w przedmiocie podatku akcyzowego
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
[...] - dalej: skarżąca lub spółka - złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji organów obu instancji.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że za wstrzymaniem wykonania przemawia niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody oraz spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Wysokość zaległości wraz z odsetkami przekracza możliwości płatnicze skarżącej. Spółka posiada zaległości wynikające z kilku decyzji, które zostały zaskarżone do sądu administracyjnego.
Uzasadniając odmowę wstrzymania wykonania decyzji WSA w Gdańsku podkreślił, że skarżąca nie wykazała, że zaistniały okoliczności świadczące o możliwości wstrzymania wykonania decyzji. Uzasadniając swój wniosek Spółka ograniczyła się wyłącznie do wskazania, że wykonanie decyzji grozi jej powstaniem szkody oraz, że nie dysponuje ona środkami finansowymi na pokrycie zaległości podatkowych. Jakkolwiek wykonanie decyzji wiąże się z obowiązkiem zapłaty określonej decyzją kwoty pieniędzy, to jednak okoliczność ta nie może automatycznie stanowić o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu. Nie jest, bowiem wykluczone, że pomimo konieczności zapłaty należności fiskalnych w związku z wydaniem kilku, jak wskazuje strona, nieprawomocnych decyzji podatkowych, skarżąca dysponuje środkami majątkowymi w takiej wysokości, że pozwolą jej one na zaspokojenie należności publicznoprawnej, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Ocena tego, czy zapłata należności fiskalnych w sposób rzeczywisty może zagrozić funkcjonowaniu Spółki nie jest jednak możliwa, albowiem wnioskodawczyni, poza złożeniem stosownego wniosku, nie przedstawiła odpowiednich dokumentów mogących uprawdopodobnić wystąpienie wskazanych przez nią skutków wykonania decyzji.