Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. II FSK 878/19
Ze względu na doniosłe skutki, jakie ustawa wiąże z faktem doręczenia decyzji, jak również z uwagi na okoliczność, że ustanowiony w art. 150 O.p. tryb fikcji prawnej doręczenia jest wyjątkiem od zasady doręczenia pisma do rąk adresata, w przypadku osób fizycznych w trybie art. 148 O.p., przepis ten powinien być interpretowany w sposób ścisły. Zarówno art. 149, jak i art. 150 § 1 O.p. nie nakładają na osobę doręczającą pisma obowiązku poszukiwania osób, które podjęłyby się doręczenia pisma adresatowi. Zastosowanie art. 149 O.p., jak np. doręczenie sąsiadowi, opiera się na dobrowolności - "o ile ta osoba się tego podejmie", nie ma więc obowiązku poszukiwania sąsiada, który by się podjął doręczenia pisma adresatowi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Cieloch (spr.) Sędzia NSA Bogusław Dauter Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 21 listopada 2018 r. sygn. akt I SA/Bd 703/18 w sprawie ze skargi H. B. i D. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 27 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I. Zaskarżonym wyrokiem z 21 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 703/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę H. B. i D. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z 27 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania. Treść uzasadnienia tego wyroku dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).