Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 2327/15
Gmina zobowiązana jest obliczyć kwotę podatku naliczonego według udziału procentowego, w jakim obiekt jest wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Nie ma natomiast prawa do odliczenia w zakresie, w jakim wydatki odnoszą się do czynności wykonywanych w ramach reżimu publicznoprawnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Katarzyna Czuduk, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 września 2015 r. sygn. akt I SA/Po 622/15 w sprawie ze skargi G. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. T. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
1.1. Wyrokiem z 23 września 2015 r., sygn. akt I SA/Po 622/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Gminy T. (dalej także "Gmina") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 28 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
2.1. Gmina we wniosku z 24 czerwca 2013 r. zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w odniesieniu do prawa odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług służących wytworzeniu hali sportowej, sposobu realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur oraz korekty podatku naliczonego związanego z wytworzeniem hali.
Gmina, przedstawiając stan faktyczny podała, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Gmina wyjaśniła, że jako samorządowa osoba prawna zrealizowała w latach 2010-2012 inwestycję polegającą na budowie obiektu sportowego (rekreacyjnego) w postaci Środowiskowej Hali Sportowej (dalej "hala sportowa") zlokalizowanej w miejscowości S. Poniosła z tego tytułu wydatki na nabycie towarów i usług, które podlegały opodatkowaniu VAT i udokumentowane zostały fakturami VAT wystawionymi przez usługodawców i dostawców towarów (dalej jako: wydatki inwestycyjne). Gmina wyjaśniła, że decyzją z 20 lipca 2012 r. uzyskała pozwolenie na użytkowanie hali sportowej i rozpoczęła wykorzystywanie hali dla potrzeb wspólnoty.