Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2019 r., sygn. II FSK 2879/17

O skuteczności zarzutów, postawionych w oparciu o podstawę kasacyjną określoną w art. 174 pkt 2 P.p.s.a., nie decyduje każde stwierdzone uchybienie przepisom postępowania, lecz tylko takie, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Należy przez to rozumieć wykazanie istnienia związku przyczynowego pomiędzy uchybieniem procesowym, stanowiącym przedmiot zarzutu skargi kasacyjnej, a wydanym orzeczeniem sądu administracyjnego, który to związek przyczynowy mógł mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Nie wystarczy przytoczenie w petitum skargi kasacyjnej formuły o naruszeniu przepisów postępowania mającym wpływ na wynik sprawy, lecz konieczne jest wykazanie, który przepis postępowania został naruszony, w jaki sposób oraz wpływu zarzucanego naruszenia na wynik sprawy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Artur Kot (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Kulesza, po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 771/16 w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 czerwca 2016 r., nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S.B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 10800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Decyzją z 13 czerwca 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (dalej: (dalej: "Dyrektor IS" lub "DIS") utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. (dalej: "Dyrektor UKS" lub "DUKS") z 1 września 2015 r. określającą S.B.(dalej: "Skarżący") w związku z działalnością gospodarczą spółki cywilnej "C.", zobowiązanie w podatku od towarów i usług (VAT) za wszystkie kwartały 2011 r. (pkt 1), a także orzekającą o solidarnej odpowiedzialności skarżącego wraz z pozostałym byłym wspólnikiem zlikwidowanej spółki cywilnej "C." (dalej także jako "spółka") za jej zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za wszystkie kwartały 2011 r. wraz z należnymi odsetkami za zwłokę (pkt 2). Organy podatkowe przyjęły, że spółka nie nabyła prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z treści wystawionych dla niej faktur VAT przez sześć podmiotów (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością: A., F., R., J., V. oraz G.), gdyż faktury te nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, tj. dostaw towarów (odzieży pochodzenia azjatyckiego) rzekomo dokonywanych na rzecz spółki przez ww. podmioty wystawiające dla niej dla spółki sporne faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00