Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II FSK 2413/17
Występowanie przez powiernika w stosunkach zewnętrznych jako wyłącznego podmiotu powierzonych mu praw implikuje jego postrzeganie oraz jego status prawny zarówno w stosunkach prywatnoprawnych, jak i publicznoprawnych. W szczególności, skoro powiernik jest podmiotem praw i obowiązków cywilnych (dokonuje we własnym imieniu czynności prawnych), to również jest on podatnikiem.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. z siedzibą w W. Oddział Regionalny w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 141/17 w sprawie ze skargi A. z siedzibą w W. Oddział Regionalny w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z dnia 16 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 25 kwietnia 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 141/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", oddalił skargę A. z siedzibą w W. Oddział Regionalny w L. (Agencja) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z 16 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 2015.
Sąd pierwszej instancji stwierdził, że podatnikiem podatku od nieruchomości jest A. (w części jako następca prawny W.) jako posiadacz nieruchomości. Z art. 6 ust. 1 ust. 1 ustawy z 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 614 ze zm.) - dalej "u.a.m.w." wynika, że właścicielem mienia pozostaje Skarb Państwa, zaś na rzecz Agencji zostaje scedowane jedynie faktyczne władztwo nad rzeczami (ruchomymi lub nieruchomościami). Ukonstytuowanie wzajemnego odniesienia względem siebie tych dwóch podmiotów odbywa się na drodze ustawowej. Przeniesienie władztwa nad rzeczami nie odbywa się w drodze czynności cywilnoprawnej, ale odbywa się na drodze legislacji gdzie ustawodawca w sposób zupełny reguluje prawa i obowiązki obydwóch podmiotów w odniesieniu do Agencji. Zatem w sprawie nie dochodzi do działania Skarbu Państwa za pośrednictwem jakichkolwiek organów mogących go reprezentować. Skarb Państwa nie jest reprezentowany przez organ w postaci urzędu administracji czy to państwowej czy samorządowej, który wykonywałby jego prawa.