Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2019 r., sygn. II FSK 157/17
Brak umiejscowienia zdarzenia przyszłego w czasie nie może stanowić argumentu przemawiającego za odmową wszczęcia postępowania w sprawie o wydanie interpretacji indywidualnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Sylwester Golec, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 września 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 847/16 w sprawie ze skargi M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 11 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 września 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 847/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi M. S. (dalej jako "Skarżąca"), uchylił postanowienie Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy) z dnia 11 maja 2016 r. oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z dnia 25 lutego 2016 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżąca wskazała, że jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
W dalszej kolejności Skarżąca zaznaczyła, że jej wstępni są właścicielami certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego w Polsce oraz że w przypadku śmierci jednego ze wstępnych, w skład masy spadkowej po nim będą wchodziły, m.in. certyfikaty inwestycyjne oraz inne składniki majątku. Podkreśliła, że z chwilą otwarcia spadku, stanie się jednym z uprawnionych do masy spadkowej po jednym ze wstępnych.